Dan žena nije isto što i Valentinovo. Ruže su posvuda i mnogi će ih danas kupiti, dobiti ili se pak počastiti nečime, no treba imati na umu da Dan žena ne slavimo zbog poklona ili jer su 'žene super'. Njime se prisjećamo duge borbe za ravnopravnost u svim područjima života – krajem 19. stoljeća žene su ovisile u muškarcu niti su imale pravo glasa pa su na današnji dan 1857. godine radnice tekstila u New Yorku javno prosvjedovale. Policija ih je rastjerala, no ipak su napravile iskorak jer je osnovan sindikat. Ti su se štrajkovi nastavili, a najpoznatiji je onaj iz ožujka 1908. kad je tisuće žena-radnica istupilo s zahtjevom za općim pravom glasa, regulacijom radnog vremena, humanim uvjetima rada…
Masovni prosvjedi su se nastavili i sljedeće godine, a 1910. odlučeno je da će svake godine 8. ožujka biti Dan žena. 65 godina nakon, 1975. godine, Ujedinjeni narodi proglašavaju ga međunarodnim. Borba za ravnopravnost počela je još krajem 19. stoljeća kada su žene bile isključivo domaćice bez obrazovanja i prava glasa, a rezultirale su time da se žene danas mogu ostvariti u nizu uloga i biti svoje – premda ravnopravnost nije potpuno postignuta, posebice u slabije razvijenim zemljama.
Ono što mi uzimamo zdravo za gotovo bilo je zabranjeno ženama prije 100 (i više) godina. Iako ovaj popis može biti i mnogo, mnogo duži, za Dan žena prisjećamo se nekih od danas najnormalnijih stvari koje nekad nismo smjele raditi samo zato što smo žene.